Czy rzeczywiście warto ocieplać strych, skoro i tak nikt tam nie mieszka? Otóż tak, warto! Nawet jeśli nie planujemy adaptować poddasza na cele mieszkaniowe, warto je zaizolować. Nasze plany mogą się przecież zmienić, a poza tym przytulnie urządzone stryszki mają swój urok. Mogą być wykorzystane jako pralnia, suszarnia, spiżarka czy pomieszczenie na urządzenia wentylacyjne, np. rekuperator.
Dodatkowo albo przede wszystkim, porządnie ocieplone poddasze będzie stanowić źródło oszczędności energii – ciepło nie będzie uciekać przez dach. Mówimy tu więc o względach ekonomicznych, a to powinni przekonać najbardziej opornych.
Okej, od czego więc zacząć? Warto pomyśleć o izolacji poddasza jeszcze przed pokryciem dachu. Pomoże to rozłożyć koszty. Oczywiście istnieje też możliwość pianowania po położeniu dachu i nie straci na tym konstrukcja. Zaletą tej metody jest lekkość piany PUR, która ma nawet właściwości wzmacniające. Dzięki swojej początkowej konsystencji, wypełnia wszystkie szczeliny i zapewnia wysokiej jakości termoizolację.
Później, już podczas użytkowania budynku docenimy zalety szczelności piany PUR. Jak już wspomnieliśmy, straty ciepła przez nieocieplony strop mogą prowadzić do skraplania się pary wodnej na poszyciu dachu. Piana poliuretanowa ze względu na swoją strukturę jest strzałem w dziesiątkę. W budownictwie w odniesieniu termoizolacji używamy takich pojęć jak bezspoinowość (brak powstawiania „dziur” termicznych) oraz paroprzepuszczalność („oddychalność” materiałów izolacyjnych). W praktyce zastosowanie PUR zapewni przyjemne ciepło i brak wilgoci. Brak szczelin w poszyciu dachu sprawi, że nie będziemy mieć problemu z niechcianymi lokatorami „na gapę”: gryzoniami czy innymi szkodnikami.
Kolejna ważna sprawa to izolacja akustyczna. Chyba nikt nie lubi dudniącego po blaszanym dachu padającego deszczu lub gradu. Zaizolowany pianą PUR strych oszczędzi nam tych koszmarów, gdyż wykazuje ona wykazuje ona bardzo dobre parametry wygłuszające.
Podsumujmy. Ocieplenie strychu jest ważnym elementem energooszczędnego domu. Dzięki zastosowaniu piany PUR dotrzemy do wszystkich zakamarków poddasza, co zapewni skuteczną termoizolację, a to bezpośrednio przełoży się na nasze rachunki za ogrzewanie. Piana nie gnije, nie butwieje, nie odkształca się, a jej trwałość liczy się w dziesiątkach lat. Pozostaje tylko wybór fachowców, którzy rzetelnie podchodzą do tematu i używają dobrej jakości materiałów. Możesz o tym porozmawiać z naszym konsultantem pozostawiając swoje zgłoszenie tutaj.